Skip to Main Content (Press Enter)

Znate li zbog čega Lexusovi modeli izgledaju tako posebno?

Tajna je u jednoj posebnoj filozofiji

Lexus je poznat i po svom specifičnom dizajnerskom izričaju, koji se veže za japanski koncept Yet, a koja potiče spajanje naizgled kontradiktornih elemenata kako bi se stvorio inovativni i harmonični dizajni. 

Automobilski brend Lexus poznat je po tome što se u proizvodnji automobila često oslanja na mjesto odakle dolaze, odnosno na tradiciju Japana. Nema tko nije čuo za Takumi majstore, po mnogima i najzaslužnije ljude za kvalitetu njihovih automobila ili pak za koncept omotenashi koji se odnosi na japansko gostoprimstvo.

Gotovo svaki dio Lexusa veže se uz neki japanski koncept. Taj spoj umijeća izrade luksuznih automobila i tradicije japanskog naroda rezultira nevjerojatnim modelima, koji svaki za sebe priča neku priču.

Lexus je poznat i po svom specifičnom dizajnerskom izričaju, koji se također veže za jedan japanski koncept. Riječ je o filozofiji dizajna koja se naziva Yet, a koja potiče spajanje naizgled kontradiktornih elemenata kako bi se stvorio inovativni i harmonični dizajni. 

Spoj suprotnosti

Možda zvuči komplicirano, pa čak i pomalo kaotično, no principi Yet dizajnerske filozofije zapravo su jako jednostavni. Yet filozofija je usklađivanje suprotnosti, gdje se spajanjem suprotnih koncepata poput dizajna koji je "prostran, a ipak aerodinamičan", postiže ravnotežu koja poboljšava i estetiku i funkcionalnost.

Filozofija je velika inspiracija Lexusovim dizajnerima koji istražuju nove horizonte u dizajnu i tehnologiji, pružajući pritom krajnjim korisnicima - vozačima i putnicima - jedinstvena i napredna iskustva. 

Korijeni u japanskoj tradiciji

Yet dizajnerska filozofija dolazi iz japanskog načina razmišljanja u kojem se traži harmonija između suprotnosti. Inspirirana je japanskim konceptima dualnosti i ravnoteže, u kojima naizgled kontradiktorne stvari mogu koegzistirati i nadopunjavati se.

Korijeni Yet filozofije sežu u tri pravca. Prvi pravac je onaj koji je vezan uz japansku estetiku i kontraste. Japanska umjetnost, arhitektura i filozofija često kombiniraju minimalizam i složenost, tradiciju i modernost, prirodno i umjetno. Dobar primjer toga su japanski vrtovi koji su savršeno uredni, ali opet prirodni te na taj način odražavaju svojevrsnu kontroliranu nesavršenost.

Drugi pravac vezan je na japanski koncept Ma, koji označava prostor između elemenata. U tom se prostoru suprotnosti nadopunjuju i stvaraju jednu cjelinu. Kada bismo taj koncept tražili u dizajnu Lexusa, to se najbolje vidi u kombinaciji snage i elegancije te luksuza i funkcionalnosti.

Treći pravac seže u Zen i filozofiju ravnoteže. Naime, Zen budizam uči o ravnoteži između aktivnog i pasivnog, jednostavnog i sofisticiranog. Lexus koristi ovaj princip u dizajnu, gdje su vozila dinamična a opet uglađena te napredna a opet intuitivna.

Agresivan, a ipak elegantan

Možda i najbolji primjer ove dizajnerske filozofije u Lexus modelima je Lexus LC 500, gdje je savršeno savršeno prikazana kombinacija kontradiktornih karakteristika u jednom vozilu.

S jedne strane, imamo visoke performanse, a ipak udobnost. Model je izgledom pomalo agresivan, ali ipak elegantan. Tehnološki je jako napredan, no ipak je intuitivan u vožnji.

I u drugim Lexusovim modelima možemo vidjeti spoj različitosti. Primjerice, model UX je SUV koji je kompaktan. Lexus LS pak je luksuzna limuzina, koja je pritom i ekološki učinkovita u svojoj hibridnoj varijanti. Ili pak model Lexus RX – iako je riječ o velikom SUV-u impozantne pojave, auto je bez obzira na gabarite aerodinamičan.

Prihvaćanje paradoksa

Zahvaljujući ovoj filozofiji, Lexus je od proizvodnje automobila napravio svojevrsnu umjetnost.

Ta umjetnost nadilazi tradicionalna ograničenja te prihvaća paradokse, a sve kako bi kreirali vozila koja nude profinjenu ravnotežu performansi, estetike i inovacija po kojima je Lexus poznat.